Eng

BioCam pozyskał 2 mln zł od Level2 Ventures na dalszy rozwój kapsułki endoskopowej wspieranej AI

Twórca zdalnego, bezbolesnego systemu do diagnostyki i monitorowania zdrowia układu pokarmowego przy pomocy smart-pigułki, czyli napędzany AI medtech BioCam, pozyskał kolejne finansowanie. Fundusz Level2 Ventures zainwestował 2 mln zł i wesprze społkę w dalszym rozwoju nieinwazyjnej technologii badań endoskopowych. Nowy partner dołączył do grona już obecnych funduszy inwestycyjnych (LT Capital) oraz aniołów biznesu (Dawid Urban). Pilotażowe badania technologii na pacjentach trwają — spółka planuje przebadać przynajmniej 200 pacjentów do końca przyszłego roku w ramach eksperymentów medycznych oraz badań klinicznych. W planach rozwojowych BioCam rozważa możliwość używania kapsułki m.in. do pomiaru temperatury, biopsji, prezyzyjnego uwalniania leków oraz zastosowanie u zwierząt domowych.

Spółka dotychczas pozyskała kapitał od funduszy inwestycyjnych, takich jak LT Capital, oraz anioła biznesu, Dawida Urbana, inwestora z doświadczeniem w branży nowych technologii. Do grona inwestorów spółki dołączył Level2 Ventures — fundusz venture capital operujący w Europie Środkowej i Wschodniej od 2021 roku. Inwestuje  w startupy technologiczne z obszarów B2B SaaS, rozwiązań opartych o AI, WEB 3.0 & Blockchain, Sustainability, Med Tech i Pet Tech na etapach pre-Seed, Seed i rundy A. Założony i prowadzony przez doświadczonych CEO z branży ICT, Adama Rudowskiego i Piotra Pawłowskiego. Inwestycje w startupy realizuje w niestandardowej formule smart money+, obejmującej szeroki zakres wsparcia w obszarach strategii, zarządzania, operacyjności, marketingu w ramach Development4Startups Program.

Wartość ticketu inwestycyjnego udzielonego przez Level2 Ventures twórcom polskiej kapsułki endoskopowej wynosi 2 mln zł. Suma zewnętrznego finansowania BioCamu, jakie spółka pozyskała od 2020 roku, wynosi około 10.5 mln zł.

- W Level2 Ventures jesteśmy przekonani, że BioCam ma ogromny potencjał rynkowy zarówno w Polsce jak i na świecie. Precyzyjne i bezbolesne badanie układu pokarmowego z wykorzystaniem potencjału AI, ma szansę znacząco zmienić sposób, w jaki dzisiaj postrzegamy opiekę zdrowotną i przyczynić się do poprawy zdrowia i jakości życia wielu ludzi. Jednocześnie ambitne plany rozwojowe spółki oraz potencjalne wejście w nowe wertykały poparte zaangażowanym i doświadczonym zespołem, istotnie zwiększają prawdopodobieństwo sukcesu. Liczymy, że dzięki wsparciu Level2 Ventures zarówno w obszarze strategicznym jak i kapitałowym, znacząco przyspieszymy realizację planów spółki  — podkreśla Piotr Pawłowski, partner zarządzający Level2 Ventures, doświadczony menedżer oraz psycholog biznesu.

Wczesne, bezbolesne i łatwe wykrycie patologii to nie mit

Wrocławskiemu startupowi BioCam udało się opracować rewolucyjny system, który pozwala na badanie całego układu pokarmowego w warunkach domowych. Zasilana sztuczną inteligencją, precyzyjna i bezbolesna metoda badania endoskopowego pozwala na wczesne wykrycie schorzeń przewodu pokarmowego, w tym nowotworów złośliwych. Wraz z kapsułką endoskopową, firma opracowała system analizy obrazowej wspierany AI, który umożliwia automatyczną detekcję zmian patologicznych oraz wspiera lekarza w procesie diagnostycznym. Innowacyjne podejście pozwala znacząco skrócić czas badania oraz jego analizy, oszczędzając czas zarówno pacjenta, jak i lekarza.

Obecnie zespół badawczo-rozwojowy spółki skupia się na przystosowywaniu platformy sprzętowej do badań całkowicie zdalnych, również w warunkach domowych oraz integracji kapsułki endoskopowej z aplikacją mobilną, platformą telemedyczną i algorytmami AI.

- W tej chwili jesteśmy w trakcie eksperymentów medycznych technologii — pilotażowe badania są prowadzone na pacjentach-ochotnikach pod nadzorem doświadczonych lekarzy w jednej z czołowych wrocławskich placówek medycznych. Testowanie endoskopii kapsułkowej w warunkach rzeczywistych pozwala na bieżąco modyfikować oraz optymalizować parametry rozwiązania. Do końca przyszłego roku planujemy przebadać co najmniej 200 pacjentów w Polsce i za granicą podczas eksperymentów medycznych oraz badań klinicznych. Jesteśmy przekonani, że taka skala badań pozwoli na doprecyzowanie bieżących parametrów urządzenia przed wejściem na rynek komercyjny. Dodatkowo prowadzimy rozmowy z korporacjami branżowymi  w zakresie potencjalnej,  wspólnej komercjalizacji rozwiązania oraz ustalamy szczegóły planowanych pilotaży — mówi Maciej Wysocki, CEO oraz współzałożyciel BioCamu.

Każdy przebadany pacjent przybliża spółkę do uzyskania certyfikacji medycznych CE i FDA oraz wdrożenia polskiego systemu endoskopowego na rynek komercyjny.

BioCam wychodzi w przyszłość - nowe możliwości i nowe rynki

W planach rozwojowych spółki znajdują się badania nad możliwościami wykorzystania kapsułek endoskopowych poza ich konwencjonalne zastosowanie. BioCam pracuje obecnie nad własną platformą sprzętową, która w przyszłości ma umożliwić wykorzystanie kapsułek do  mierzenia różnych parametrów fizjologicznych, np. temperatury, pH czy różnicy ciśnień. Startup rozważa również potencjalne zastosowanie w kapsułkach endoskopowych technologii oświetlania tkanek różnymi długościami światła (tzw. NBI), wykonywanie badań kontrastowych, biopsji oraz zdalnego uwalniania leków lub szczepionek.

Równolegle BioCam rozważa  udostępnienie rozwiązania dla sektora weterynaryjnego, który dzięki mniejszym wymaganiom regulacyjnym umożliwia szybszą komercjalizację. Istniejący system pozwala bowiem już teraz na precyzyjne badanie układu pokarmowego u psów powyżej 7 kg.  Spółka wspólnie z ekspertami weterynarii planuje uruchomienie badań klinicznych na psach w drugiej połowie 2023 roku.

- Brak regulacji prawnych w obszarze zwierząt domowych może spowodować, że jeszcze przed wdrożeniem systemu endoskopowego dla ludzi zobaczymy komercjalizację kapsułki endoskopowej dla czworonogów - podsumowuje Maciej Wysocki, CEO BioCam.

Jesteśmy

DLA WAS

Dla mediów

media@level2.vc

Level2 Ventures B.V.

De Boelelaan 7

1083HJ Amsterdam